ČASTO KLADENÉ DOTAZY
1) Jste živá kapela?
Živá kapela (hudba) je seskupení jednoho až nekonečně muzikantů, hrajících a zpívajících tzv. „naživo“ (tedy bez playbacku). Protipólem výrazu „živá kapela“ je „mrtvá kapela“. Mrtvá kapela z logiky věci nemůže existovat. Nicméně existují. Zombieskupin je naprostá většina. Fungují následovně: z nástroje, na nějž povětšinou ani neumějí hrát, spustí midi soubor (nejlépe ukradený z internetu). Jeden či několik dalších členů zombiekapely pak dělají (markýrují), že na nástroje hrají. V podstatě jde o reprodukovanou, nepříliš kvalitní zombiehudbu, připomínající flašinet, v lepším případě doplněnou o zpěv hudebních ochotníků (diplomatičtější výraz nás nenapadá). Se zombiekapelou (vystupujících pod záštitou rčení „Svět chce být klamán“) se nejčastěji setkáte na svatbách a vesnických tancovačkách; mají ale schopnost vetřít se i o několik levelů výš. Charakteristickým znakem zombiegroup je, že nezaměnitelně dechovkovým způsobem „hrajou“ Kabáty a Tři sestry, protože „…to lidi chtěj…“.
Obdobné dotazy jsou nejspíš generovány módní reklamní hláškou nejrůznějších partiček: „…jsme 100 % živá kapela!“ (slogan často zneužívají právě zombiegroup), jejichž jedinou, relativní a chybně vnímanou devizou je, že „hrají“ v klasickém uskupení. Logicky vzato: aby podobná parta při dnešních nárocích vyprodukovala repertoárově, hudebně i zvukově akceptovatelný výkon, muselo by jít o čtyři až šest excelentních muzikantů, disponujících velmi drahými nástroji, adekvátní zvukovou aparaturou a nehluchým zvukařem (= asi největší problém). Což opět neznamená, že dobře fungující skupiny nejsou. Jsou – a hrají výborně. Jen je musíte zaplatit. Což je zcela v pořádku.
Základ skupiny Break-Out tvoří muzikanti, kteří hrají a zpívají živě (= na plný pecky) za asistence vlastních hudebních podkladů.
2) Prý hrajete se „samohrajkou“…
Nikdy jsme tak nehráli a hrát nebudeme – už jen proto, že to neumíme. Nutno dodat, že proti tomuto druhu produkce (jde-li o někoho, kdo se samohrajkou opravdu umí zacházet, podklady si sám programuje a zbytek živě dohrává) zcela nic nemáme. V Ústeckém kraji o nikom dobrém nevíme (což neznamená, že není); v několika pražských barech podobným způsobem hrají skuteční mistři, před nimiž nezbývá, než uctivě smeknout…
3) Doporučujete na taneční zábavu živou kapelu nebo samohrajkaře?
Neexistuje jednoznačná odpověď. Od plesu po svatbu jde o akce, na nichž se lidé mají pobavit, zatančit si. Každá taková akce se skládá ze dvou složek: první má za úkol bavit, druhá nechat se pobavit. Nicméně než tzv. zombiegroup, vezměte zavděk raději regionálním dýdžejem nebo fajn harmonikářem. Pobavíte se víc a nebudete dělat z lidí blbce.
4) Kolik stojí vaše produkce?
Podstatný dotaz a apriori nemožná transparentní odpověď. Cena se odvíjí od požadavků, potažmo množství propriet (velikost variabilního PA systému, množství světelných efektů a nástrojového vybavení…), rovněž od počtu vystupujících nebo aut, jimiž se přesouváme. Hrajeme rádi; je-li to možné, přizpůsobíme se i jinak těžko akceptovatelným finančním možnostem mnohdy zoufalých pořadatelů.
Neváhejte obrátit se na nás i v případě charitativních akcí. Pokud je uznáme za smysluplné a je-li jejich součástí vyúčtování, z něhož bude jasné, kolik dostala cílová instituce a kolik zbylo za nehty aktivistům, určitě vyjdeme vstříc.
5) Jaký žánr hrajete?
Tuctovou zábavovou produkci, včetně country a dechovek – ty ovšem v omezené míře a abychom dostáli nepsanému úzu českých tancovaček. S oblibou nalézáme staré, zapomenuté či vyčpělé hity, jimž oprašíme „kabáty“, dodáme novou aranž a zvukový overal – baví nás pozorovat reakce tanečníků…
Bytostně jsme jednoznačně rockeři (s přesahem do artrocku). Pokud je to možné, vedeme (samozřejmě s ohledem na odezvu lidí) závěry našich produkcí tímto směrem. Je-li nálada a máme-li dost sil, rádi končíme pro vlastní radost a uspokojení malým koncertem (Deep Purple, Rainbow, Aerosmith, Ozzy Osbourne, Uriah Heep, Pink Floyd…).