Historie skupiny

(Nečtěte to! Text je zbytečně dlouhý a má smysl jen pro kapelu samotnou…)

Zcela nehudební nohejbalové utkání v roce 2004 svedlo dohromady Čudlu (turista po regionálních kapelách Lounska, bubeník, hráč na klávesové nástroje, učitel v ZUŠ a především zpěvák) a Kudlu (bývalý turista po kapelách lounského regionu, hráč na klávesové nástroje, svého času profesionální skladatel scénické a filmové hudby). Později, jaksi mimochodem, přibyla Šmudla. Ta měla prvoplánovitě jen obohatit oční bulvy posluchačů – záhy se však zjistilo, že umí výborně zpívat. Není divu, že se z ní záhy stal frontman kapely…

Skupina rozvířila stojaté vody zaběhlých kapel na Lounsku a rychle mezi nimi „zdomácněla“. Jelikož vznikla pro radost svých členů, obsahuje repertoár mimo běžnou až tuctovou zábavovou pop-produkci i rockovější skladby (Deep Purple, Van Halen, Queen, Europe, Pink Floyd, Aerosmith… a další), ale rovněž koncertní fláky typu Wakemanovsko-klávesáckých exhibicí či jímavě hromných beethovenovsko-bachovských srdceryvností. Včetně dechovek.

Muzikantská praxe Kudly umožňuje stavět hudební podklady nadstandardní kvality (pracuje nejen s midi, ale i se samply a real-time nahráváním). Obzvláště potěšitelné je, že při vystoupení odpadají rizika v podobě opilých bubeníků, basistů a dechařů… Radost členů kapely násobí možnost přetvářet, dotvářet a jinak potvořit jinak oposlouchané (díky rádiu Blaník a Impuls) „hitovky“ po svém, dodávat jim hudební humor i nepominutelnou autorskou licenci.

Break-Out (název byl zvolen podle instrumentální verze stejnojmenné skladby od Swing Out Sister; teprve po čase se ukázal jako významově přesný a adekvátní) se záhy „vyšvihl(a)“ z periferních pizzerií a omšelých hospodských sálků (obývaných povětšinou myslivci) do „vyšších pater“; skupinu uslyšíte nejen na rodinných oslavách, svatbách, ale i na spolkových a organizačních zábavách, reprezentačních akcích či koncertech.

V březnu 2007 se Čudla rozhodne pro sólovou kariéru (velice diplomaticky řečeno!), do kapely nastupuje kytarista a multiinstrumentalista Jan Brabec. Paralelně s Break-Outem působí ještě v několika dalších hudebních formacích, mj. i v Elán Revival Bandu. Zpívá, střídá elektrickou a akustickou kytaru; když se nudí, fouká na různá písklátka. Věkový průměr kapely sráží na přibližných třicet let… ;-) Bohužel pro jeho vysokou vytíženost v jiných formacích není možná stálejší spolupráce…

Následuje téměř pětiletá přestávka. Break-Out funguje pouze tak, že na něj mnozí vzpomínají. Rok 2012 se stává zlomovým. Kudla volá Šmudle, že se mu stýská. Bývalý frontman skupiny Sax se rovněž potýká s těžkým muzikantským „absťákem“. Slovo dává slovo; největším problémem se nakonec stává zdánlivě marginální nahrazení jmenné rýmovačky Čudla – Kudla – Šmudla smysluplným ekvivalentem. Po krátké úvaze dospívají hudebníci k názoru, že postačí symbolická svátost jejich křestních jmen: Petr, Pavel a (Máří) Magdaléna – a rýmovaček tudíž netřeba. Se skupinou začíná koncem roku 2013 občas spolupracovat zpěvačka Petra Vítová-Jendrísková.

V roce 2015 se stěhuje z dosahu Magda. Evidentní komplikovanost další spolupráce je příčinou rozchodu s Break-Outem. To paralyzuje činnost kapely na téměř celý další rok. V roce 2017 dochází k historickému převratu. Jádro skupiny nadále tvoří Pavel a Petr, dochází ke změně repertoáru i filosofie působení. K úspěchu a druhému znovuzrození přispívá řada her v Music Baru Za zdí (Louny), v nichž si kapela postupně a nenásilně ověřuje (ne)správnost změn, které absolvovala.
Break-Out opět hraje velké akce, pouťové zábavy, plesy, a reprezentační oslavy. V případě potřeby doplňuje sestavu (dle požadavků pořadatele) osvědčenými muzikanty a zpěváky.
V roce 2018 navazuje úzkou spolupráci se zpěvačkou Ladou Fejfer, v roce 2022 se hostovat vrací Magda Křížová-Kučerová. Oběma dohromady to nejen sluší, ale i neskutečně zpívá.

Hudební skupina složená z profesionálů – Louny / Lounsko

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress